Jõhvi Mihkli kirik ja muuseum: Ajaloo varjatud aarded

Jõhvi, vaikne ja maaliline linn Ida-Virumaal, peidab endas üht Eesti ajaloo olulisimat aaret – Mihkli kirikut ja selle keldris peituvat salapärast muuseumit. See majesteetlik hoone kannab endas aastasadade väärikust ning avab külastajatele ukse minevikku, täis lugusid, legende ning haruldasi esemeid.

Mihkli kirik seisab Jõhvi südames kui vaikne tunnistaja minevikust, selle ehitamise aastatena loetakse 13. sajandi keskpaika. Oma massiivsete, 2 meetri paksuste müüride ja linnuslike elementidega tõuseb see hoone esile kui üks kõige tugevamini kindlustatud kaitsekirikuid üle Eesti. See pole lihtsalt kivide ja telliste kogum, vaid elav ajalooline monument, mis on vastu pidanud aegade keerdkäikudele.

Ent see pole vaid ajaloo kivihoone – see on elav muuseum, mis pakub avastamisrõõmu ja teadmisi. Kiriku keldris peituv maa-alune muuseum avab uksed minevikule, tutvustades külastajatele kiriku ajalugu, legendide salapära ning väärtuslikke esemeid läbi erinevate sajandite. Audiogiidi abil, mida pakutakse kuues erinevas keeles, saavad külastajad süveneda kirevasse minevikku ning avastada selle varjatud nüansse.

Üks Mihkli kiriku eripäradest on tema suurus – see on Eesti ala suurim ühelööviline kirik. Ent mitte ainult suurus ei tee seda eriliseks. Muuseumis võib imetleda haruldasi leide, sealhulgas Eesti vanimaid raudesemeid, mis on pärit Jäbara kalmetest. Need esemed räägivad lugusid aegadest, mil meie esivanemad elasid ja tegutsesid, olles ajaloo sõlmpunktiks.

Mihkli kirik on aga mitte ainult ajaloo, vaid ka kultuuri keskus. Tema unikaalne akustika on teinud sellest populaarse kontsertpaiga, kus muusika kõlab justkui võlumaailmast. Kontserdid, mis siin toimuvad, on tõelised elamused nii ajaloohuvilistele kui ka muusikaarmastajatele.

Lisaks ajaloolisele ja kultuurilisele tähtsusele on Mihkli kirikul ka usulooline mõõde. See on olnud oluline paljudele kogukonna liikmetele läbi aegade, olles paigaks palvusteks, pulmadeks ja matusteks, kujundades kogukonna elu ja identiteeti.

Kuidas pääseda lihtsasti ligi Mihkli kirikule?

Kui lähened Jõhvi kesklinnale, keerates peatänavalt Rakvere tänavalt valgusfooriga reguleeritud ristmikul Jaama tänavale (kui tuled Tallinna poolt, siis vasakule, Tartu poolt tulles paremale), jätkad Jaama tänaval sõitmist.
Seejärel esimeses suuremas ristmikus pöörad paremale Nooruse tänavale. Liigud Nooruse tänaval edasi, kuni jõuad ristmikuni Viru tänavaga. Seal keerad paremale Viru tänavale.

Viru tänava ääres leiad parkimistasku sõiduautodele ja ka bussile. Mihkli kirik asub selle läheduses, olles mugavalt ligipääsetav ja nähtav.

Kui oled parkinud, saad jala jätkata Mihkli kiriku poole. Jälgi liiklusmärke või suunavaid viitasid, mis juhatavad sind lähemale kirikule. Hoone enda silmatorkav arhitektuur aitab sul kindlasti selle kiiresti ära tunda!
Mihkli kirik on seega lihtsasti leitav ning parkimine on võimalik kiriku läheduses asuvas parkimistaskus.

Iga kirik Eestis on omamoodi unikaalne ja tähtis osa riigi ajaloost ja kultuuripärandist. Mihkli kirik erineb teistest mitmete aspektide poolest, olles silmapaistev oma kindluse, suuruse, muuseumi ja kultuurilise tähtsuse poolest, kuid kõik Eesti kirikud kannavad endas rikkalikku ajalugu ning kultuurilist väärtust.
Seega, kui astute Jõhvi linna piiridesse, ärge jätke kõrvale Mihkli kiriku ja selle muuseumi külastamist. Siin avaneb aken minevikku, mis pakub avastamisrõõmu, seiklusi ja väärtuslikke teadmisi. Astuge sisse ja laske end kaasa haarata ajaloo, legendide ning haruldaste aarete maagilisse maailma!

Back To Top